Hargitai agyagot kaptam kipróbálásra a gyártótól, kétféle keménységűt.
A csomagolás példamutatóan megoldott, vákumfóliázva, 10 kg-os szögletes tömbökben történt.
A préseléshez ajánlott túl keménynek bizonyult a kézi gipszformába préseléshez. Ez már csak úgy ragadt össze ha nedvesítettem a felületet. Nyújtottam belőle különböző méretű lapokat. A kb. 20x20 cm-es és fél centi vastag lapok száradás közben nagyon könnyen elgörbültek , de a hasonlóan vastag kb 35x40 cm-es lap öt nap alatt teljesen megszáradt, görbülés nélkül.
A korongos masszából gipszformába préseltem egy tükör keretet.
Ez is hibátlanul megszáradt öt nap alatt.
Korongoltam nagy méretű bögréket,szűkszájú,vékonyfalú vázákat és 2 db tálat.
A korongos massza is lehetett volna még egy picit puhább de azért még nagyon
jó volt. A masszát öröm volt korongolni, egyszerűen kiváló erre a célra ! Nagyon
plasztikus, jól formázható, erős a tartása. Kézzel érezhető idegen, zavaró szemcséket
nem tartalmazott.
Bárcsak minden massza ilyen jól korongolható lenne!
A bögréket megfüleztem és lassan kiszárítottam. A fülezett bögrék a gyors szárítást nem tűrték, a fülek lerepedésével bűntettek. Odafigyeltem, ezért még sikerült megmenteni a szándékosan túl gyorsan szárított darabokat is. Óvatos szárítás es forgatás mellett nem volt velük gond. A vázákat a meleg
konvektorra rakva szárítottam meg. Kibírták, nem lett semmi bajuk! Lehet, hogy ezúttal csak szerencsém volt, mert ez az agyag más esetekben nem tűrte a gyors szárítást.
Az agyag a nagyon nagy plaszticitása miatt egyébként eléggé lassan szárad de ez normális jelenség. A száradási zsugorodások öt és fél- 6 és fél százalék közöttiek voltak. A száraz agyag hajlítószilárdsága nagyon magas, tehát a nyers termék könnyen kezelhető, nehezen törik el. 850 és 950 C°-on is zsengéltem. Mindkét esetben kellően porózus és erős cserepet kaptam melyeket jól lehetett mázolni.
A zsengélés közben egymásra rakott vékony lapok és tányérok szürkére színeződtek. Ezt az agyag magas szerves anyag tartalma okozta. Az összeérő felületeket kevés oxigén érte és nem tudott rendesen kiégni belőle az éghető szerves anyag. Ez a kényesebb mázak esetében gondot okozhat, ezért külön-külön kell égetni őket a zsengéléskor, nem egymásra rakva.
A külön rakott, egymással nem érintkező darabokból szépen kiégett a szerves szennyeződés
Először, próbaképpen néhány kisebb darabot égettem ki mázatlanul. Az égetések hőmérsékletét hőmérő tárcsával ellenőriztem. Az 1130 °-on égetett cserép színe egészen sötét barna és már nem szívja a vizet. A következő képen oldalról fotózott lapka mérete 5 x 6.5 cm, ennek ellenére jól látható hogy az eredetileg sík lap fektetve égetve is mennyire elgörbült ! Az égetés során 2 %-ot zsugorodott. Kb. 10 cm-rel lejjebb, az alatta levő égető lapon, volt még 3 db cserép, azok színe sokkal világosabb és porózusak maradtak, szívják a vizet.Ezek csak fél százalékot zsugorodtak az égetés közben. Korábban már megmértem a kemencében uralkodó hőmérsékletviszonyokat és csak kb. 20 °C különbséget volt a kemence alja és teteje között. Ebben az esetben tehát nem valószínű hogy akár csak 10 °C-nál is nagyobb hőmérséklet különbség lett volna a két eltérő színűre és porozitásúra égetett cserép égetési hőfoka között. Ebből arra következtetek, hogy ezt az agyagot ugyan tömörre lehet égetni ,de ezt az égetést olyan mérvű pontossággal kellene elvégezni ami a fazekas kemencék többségének a hőfokeloszlását tekintve nem tűnik könnyen megoldhatónak .
A következő, immár már mázas égetéseket egy másik kemencében végeztem, amelynek rendkívül egyenletes a hőmérséklet profilja.
Hőmérőtárcsákkal is ellenőriztem az égetések hőmérsékletét. 1110, 1120 és 1140 C-on égettem. Az 1140 C-os égetés során a cserepek tömörre égtek, a többi esetben porózusak maradtak. Ez jól látható a cserepek színén is.
Az 1140 C-os égetés során nem görbültek sem a hengervázák, sem pedig a nagy 7 dl-es fülezett bögre.
Az alattuk levő mázatlan , magas tűzü gyári gres laphoz viszont már valamennyire hozzáragadtak.
Az 1110 C-on égetett bögréket a WBC 13 jelzésű Ferro mázzal mázoltam. Mázolás előtt nedves szivaccsal portalanítottam valamennyit, majd a mázat beletöltve-kiöntve belsőztem 2 db-ot, majd szórópisztollyal porlasztva mázoltam kívűl. A harmadikat kívül-belül szórópisztollyal mázoltam.
A máz szépen kiolvadt, de teli lett apró lyukakkal, amelyek túlnyomó többsége a cserépben kezdődött.
Ezek a lyukak a agyagban maradt, majd az égetés során elégett szerves szennyeződés helyei- nagy valószínűséggel. A többi mázzal ellátott cserépen is megfigyelhetőek, de a fehér mázakon a legfeltűnőbb.
Egy későbbi égetés során azt tapasztaltam, hogy a korábban megállapított hőmérséklettől eltérő értéken égtek tömörre a tárgyak és volt közöttük olyan darab is amelyik ennél a tűznél már össze is rogyott, annyira meglágyult.
Végül néhány darabot a fémes hatású mázaimmal is kiégettem, 1040-1080 C körül. Ezeken a fenti mázhibák sokkal kisebb, elenyésző számban jelentek meg.
Kérdéses, hogy a mázhibák az alacsonyabb égetési hőmérséklet vagy az alacsonyabb viszkozítású (folyósabb ) máz miatt maradtak el.
A kb 35 X 40 cm-es lap egyenes maradt az égetés után is.
Összegzés.
A hargitai agyag kíválóan korongozható és formába préseléshez is alkalmas agyag, amelyet magas színvonalú csomagolásban kaphatja kézbe a vásárlója.
Jól szárítható, nem túl kényes, de lassan szárad. A száradási zsugorodása 6 % körüli. A nyersszilárdsága nagyon nagy. Magas szerves anyag tartalma miatt nem ajánlatos a zsengéléskor egymásra rakodni a tárgyakat, mert akkor nem tud maradéktalanul kiégni belőle a szerves szennyeződés. Nagyon szűk hőmérséklet tartományban égethető tömörre ( 1130-1140 C körül) ezért ez nem ajánlatos szerintem. ( Ez a hőmérséklet szállítmánytól függően valamennyire változhat) Még 1140 C-on is jól tartja a formáját de kissé leragad már az égetőlapra. 1120 C-on égetve a cserép csak nagyon lassan szívja a vizet, 10 C-al lejjebb, 1110 C-on égetve viszont már erőteljesen nedvszívó cserepet kapunk.Tömörre égetéskor 2 %-ot zsugorodik, egyébként elhanyagolható az égetési zsugorodása. Ha a gyártó meg tudja oldani, hogy a viszonylag nagy , fél mm-t is elérő szerves szennyeződéseket kiszűrje a gyártás során az agyagból, akkor egy kíváló terméknek örvendezhet a felhasználója. Ha ezt nem teszi meg, sajnos nem lehet belőle hibátlan fehér mázas terméket előállítani. Kár lenne érte !